A fost eliminată taxa pentru eliberarea cazierului judiciar
Data publicării:
foto: Poliţia Bihor
Din 1 februarie, persoanele care au nevoie de certificatul de cazier judiciar nu vor mai plăti taxa de 10 lei. Prevederea este valabilă atât pentru persoanele fizice, cât și pentru persoanele juridice.
foto: Poliţia Bihor
Taxa nu va mai fi plătită ca urmare a intrării în vigoare pe 1 februarie a legii nr. 1/2017 din 6 ianuarie 2017 privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative. În acest fel a fost abrogată prevederea referitoare la încasarea taxei de 10 lei pentru eliberarea certificatelor de cazier judiciar.
"Astfel, începând cu această dată, la primirea cererii de obţinere a certificatului de cazier judiciar, nu se va mai solicita chitanţa prin care se face dovada achitării taxei", au transmis reprezentanţii Poliţiei Bihor.