O lună de la accidentul din Apuseni

Data publicării:
o luna accident
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Trei inspectorate pentru situaţii de urgenţă, sprijinite de la Bucureşti, au avut nevoie de aproape 7 ore pentru a localiza epava avionului pilotat de Adrian Iovan. Primul care a ajuns la victime a fost însă un pădurar.

"Domnișoara Aura era acolo, întinsă pe zăpadă. Doctorul Zamfir îi făcea rescuscitare, copilotul era în fața aeronavei, striga după ajutor... nu-și poate închipui nimeni", a povestit Argentin Todea, unul dintre salvatori.

Tot localnicii au fost cei care au ajutat la coborarea victimelor la baza muntelui. Pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion au murit.

Câteva capete au căzut după accident. Premierul l-a demis pe secretarul de stat în Ministerul de Interne, Constantin Chiper, iar directorul ROMATSA şi şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă au renunţat la funcţii.

Tot în urma accidentului aviatic, a demisionat şi ministrul de Interne, Radu Stroe.

Cazul a fost preluat de procurorii militari, după ce anchetatorii din Alba şi-au declinat competenţa, pe motiv că în dosar trebuie audiaţi chiar şi miniştri. Parchetul a dispus începerea urmăririi penale pentru infracţiuni de neluare şi nerespectare a măsurilor de securitate în muncă, iar personalul aeronautic civil este acuzat şi de neîndeplinirea sarcinilor de serviciu. Alte capete de acuzare sunt ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă şi neglijenţă în serviciu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Final de drum pentru Ion Iliescu! Anunţul a venit când nimeni nu se aştepta, situaţie critică pentru fostul...
Digi FM
Tragedia tinereții lui Val Kilmer: și-a pierdut fratele mai mic, care s-a înecat în piscină: "Nu am revenit...
Pro FM
Starea de sănătate a lui Julio Iglesias, tot mai fragilă: „De la brâu în jos, are 500 de ani”. Afecțiunea...
Film Now
John Cena a avut cancer de piele de două ori. "Îndrăgostit de soare", nu și-a protejat pielea în tinerețe...
Adevarul
Distracție în paradisul din Maldive cu doar 30 de euro. Un vlogger ne arată ce nu vor agențiile de turism să...
Newsweek
Șmecheria prin care România păstrează pensiile speciale de 20.000 lei, deși UE a cerut să le tăiem
Digi FM
Tragedia tinereții lui Val Kilmer: și-a pierdut fratele mai mic, care s-a înecat în piscină: "Nu am revenit...
Digi World
De ce este laptele alb? Răspunsul surprinzător pe care nu îl știai și explicația științifică pe înțelesul...
Digi Animal World
Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de...
Film Now
Rosamund Pike, „terifiată” când a filmat scena intimă cu Pierce Brosnan în „Die Another Day”. Avea 22 de ani
UTV
Delia, atacată de câini în parc. Artista s-a urcat într-un copac: „M-am zgâriat, m-am făcut praf...”