Liberty Parade la țară. „E muzică HAOS”

Data publicării:
liberty parade la glavile
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

TIR-ul plin cu petrecăreţi şi din care răsuna muzica electronică i-a scos în faţa porţilor pe localnicii din Glăvile.

O femeie în vârstă se închină, în timp ce un cuplu trecut de prima tinerețe se ridică de pe băncuța de la poartă și dansează.

- Ce muzica e?

- Eu nu știu, HAOS, eu știu ce muzica e asta??

- De ce nu v-ați urcat și dumneavoastră?

- Nu e de băut acolo!

- Îmi place, da.

- Acasă ascultați muzica din asta?

- Ascult și acasă, da.

- Ce muzică e asta?

- Păi e de asta ușoară, distractivă, pentru tineret.

- V-ați fi dus acolo?

- Da, da, dar nu mai am picioare să mai joc. Am dat cu mâna. Ne-a plăcut, să știți.

- Dar vă place muzica asta așa tare?

- Da, da, da, ne place.

Unii localnici au confundat petrecerea house cu un alai de nuntă.

- Văzui o mașină, cred că la vreo mireasă se duce. În timpurile mele nu era așa ceva.

„ Acum cinci ani de zile am fost la adevărata Liberty Parade din Constanța și am zis să încercăm să facem și noi ceva. La început a fost ceva mai mic, cu un tractor, a fost ceva mai în glumă, și la al doilea am văzut că merge și am zis să încercăm și noi cu un TIR”, explică Marius Tosu, organizator.

Chiar așa se cheamă, House Parade Glăvile, e o activitate care se desfășoară în TIR, muzică, tineretul dansează, deci e frumos”, spune Ion Ignățescu, primarul din Glăvile.

A fost al cincilea an consecutiv în care uliţele din Glăvile au devenit scena unei astfel de petreceri. Participanţii la paradă au fost însoţiți în permanenţă de jandarmi şi poliţişti, pentru a evita incidentele neplăcute.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Lapoviţă şi frig, la final de aprilie! Anunţ trist de la ANM pentru următoarele zile
Digi FM
Motivul pentru care Ioana Ginghină nu mai vrea să-l vadă pe Alexandru Papadopol: „La mine nu mai există cale...
Pro FM
Madonna, un Paște în stil propriu: în pantaloni scurți și dresuri plasă, de mână cu iubitul tinerel, pe...
Film Now
Dick Van Dyke are 99 de ani, dar tot mai visează la un Oscar, singurul trofeu care îi lipsește: "Încă iubesc...
Adevarul
Substanțele din mâncare care cresc riscul de diabet tip II. Combinațiile nocive de aditivi din mâncărurile...
Newsweek
Câți bani iei în plus la pensie dacă ai muncit 10 ani în grupe de muncă? Cum se face calculul?
Digi FM
"L-am strigat pe nume, dar nu mi-a răspuns. Atunci am ştiut că nu mai era nimic de făcut". Medicul papei...
Digi World
De ce ni se face pielea de găină și ce semnalizează acest reflex
Digi Animal World
Momentul când o familie din India s-a trezit un leu în bucătărie: „Ne așteptăm să vedem un păianjen în colț...
Film Now
O poveste demnă de un scenariu de film. Cum au aflat Liv și Mia Tyler, fiicele solistului de la Aerosmith, că...
UTV
Lidia Buble și Horațiu Nicolau, escapadă de Paște în Caraibe: „În habitatul meu natural”