O mie de femei din Bacău aşteaptă de trei luni să afle dacă suferă de cancer de col uterin

Data publicării:
cancer col uterin probe
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Cele 1.000 de probe rămase necitite au fost prelevate de la paciente în primul trimestru al acestui an. Adică din ianuarie până în martie. Pentru că cei șapte medici specialişti din Bacău nu pot analiza un număr atât de mare de probe, acestea au fost arhivate şi păstrate într-un laborator special.

„Volumul mare de activitate de la personalul care efectuează recoltarea a dus la acumularea unui număr de lame care nu au putut fi citite în timpul util așa cum spune legea, în maxim 30 de zile, anatomopatologi”, afirmă dr. Cecilia Lucaci, coordonator programe din cadrul DSP Bacău.

Cele mai multe dintre aceste 1.000 de probe sunt mai vechi de 30 de zile, adică au depăşit termenul stabilit în cadrul programului pentru realizarea analizei. Pacientele nu au primit însă rezultatele.

„Normal, în 30 de zile, nu se modifică calitatea lamei, după 30 de zile este în deficitul pacientului. Bineînţeles, primeşte diagnosticul mai târziu şi se intervine terapeutic mai târziu. Lama se poate ţine ani de zile, nu este o problemă”, spune dr. Karina Bilavschi, medic anatomopatolog.

Întreaga presiune ajunge pe umerii medicilor. În Bacău, 90% dintre analizele prelevate ajung la Spitalul Judeţean. Aici sunt doar patru medici care trebuie să se ocupe şi de aceste probe, dar în acelaşi timp, trebuie să realizeze şi necropsii şi biopsii pentru pacienţii internaţi deja în spital.

„Este un efort, dacă altă dată existau niște cadre medicale specializate care făceau grosul acestor examinări urmând ca noi, anatomopatologii, să ne ocupăm de cazurile cu probleme deosebite, există o oarecare deficiență organizatorică”, susține dr. Marius Mateiuciuc, șeful secției de Anatomopatologie.

Citirea unei astfel de probe le ocupă foarte mult timp.

„În principal reușim să citim cam 5-6 lame pe oră, în funcție de gradul de dificultate a lamelor. Avem și cazuri cu probleme pe care le lăsăm și le revedem”, mai spune doctorul.

Cele1.000 de probe s-au strâns în doar două luni, însă reprezentanţii ministerului susţin că nu ştiau nimic despre situaţia din Bacău.

„Este prima situație semnalată de care am cunoștință de la Bacău, dumneavoastră mi-ați adus-o la cunoștință și vă mulțumesc. Am de gând să văd ce anume se întâmplă și bineînțeles că vor exista măsuri”, a declarat Adrian Pană, secretar de stat în Ministerul Sănătății, la Digi24.

România ocupă primul loc în Europa la mortalitatea cauzată de cancerul de col uterin. Zilnic, în medie, şase femei sunt răpuse de această afecţiune.

Programul naţional de depisatre a cancerului de col uterin a început anul trecut şi continuă până în 2017.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât de des trebuie să-ți speli picioarele: Adevărul surprinzător despre...
Digi FM
Cu ce se ocupă Petre Roman după ce a renunțat la cariera politică: „Aceasta e satisfacția mea cea mai mare...
Pro FM
Debodează de senzualitate și arată acest lucru. Karmen, irezistibilă în ținute ce-i subliniază decolteul...
Film Now
Acum un an, Owen Cooper era un băiat normal și juca fotbal în parc, azi e la Hollywood. Ce spun vecinii...
Adevarul
Transformarea dramatică a unui soldat ucrainean, care a pierdut 40 de kilograme în aproape trei ani de...
Newsweek
Care pensionari nu iau 400 lei ajutor la pensie în aprilie și nici bani pe cardul de alimente? De ce
Digi FM
Shiloh, fiica actorilor Angelina Jolie și Brad Pitt, imagini virale. Fanii sunt convinși că adolescenta calcă...
Digi World
De cât somn avem cu adevărat nevoie? Cercetătorii dezvăluie ce se întâmplă cu creierul atunci când nu dormim...
Digi Animal World
Această femeie a coborât un munte, cărându-și câinele de 49 de kilograme în spate. Imaginile cu animalul...
Film Now
Chet, fiul lui Tom Hanks, dezvăluie numele actriței care i-a oferit „cel mai bun moment” din viața lui. Este...
UTV
Chef Matteo Grandi a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. La ce alimente a renunțat din dieta sa