Cum interpretează sociologii absenţa la referendum

Data actualizării: Data publicării:
votare urna

Prezenţa redusă la referendumul pentru redefinirea familiei în Constituţie reprezintă, de fapt, un vot negativ dat de societate. Aşa explică sociologii rezultatele finale ale consultării electorale. În opinia specialiştilor, lipsa argumentelor privind revizuirea legii fundamentale şi formularea neclară a întrebării de pe buletinul de vot sunt motivele pentru care majoritatea românilor nu au participat la acest referendum.

0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Daniel David, psiholog, dezvăluie un motiv neașteptat pentru care românii nu au mers la vot

Cei care nu au mers la vot au invocat cheltuirea inutilă a banului public şi lipsa de importanţă a subiectului supus referendumului.

„Am cheltuit bani, de pomană, banii noștri s-au dus. Puteam să astfaltăm o stradă."

„Eu sincer mă bucur că nu s-a realizat nimic. Teoretic, persoanele gay nu se pot căsători oricum, nu pot adopta copii și oricum ar fi fost irelevant."

„Într-o măsură copleşitoare alegătorii din România au boicotat referendumul. Boicotul este o tactică electorală legitimă, care este făcută posibilă de legea care validează cu un anumit prag referendumul, iar absenţa oamenilor de la vot este de fapt un vot negativ", este de părere Adrian Hatos, sociolog.

Cei care au ales să voteze s-au plâns de formularea ambiguuă a întrebării de pe buletinele de vot.

„Întrebarea nu mi s-a părut pe înțelesul tuturor. Am înțeles că nu este voie să se pună întrebarea clar, dar omul de rând, cum știe cum să voteze?"

"Logic, narațiunea din spatele apelului nu a prins. Nu se poate invoca nici ignoranța, nici indiferența, s-a făcut campanie destul - de trei ani se strâng semnături și se vorbește despre asta", a spus sociologul Adrian Hatos.

Județul Bihor se află pe locul al treilea în topul prezenței la vot, după Suceava și Dâmbovița.

Reporter: Andrada Reşte
Operator: Ticu Gheorghiţă

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Peștele de 5 ori mai ieftin decât somonul, dar la fel de sănătos. Mulți români îl ocolesc însă
Digi FM
Tudor Chirilă, despre serialul-fenomen Adolescence: „M-a cam dărâmat, ar trebui să fie parte din modulul...
Pro FM
Bianca Censori vrea să-l părăsească pe Kanye West, dar se teme: „El controlează atât de multe aspecte ale...
Film Now
Channing Tatum și transformările la care și-a supus corpul. Actorul nu va mai accepta roluri pentru care...
Adevarul
Caz bizar. Un bărbat a ajuns la spital după ce a rămas cu mâna prietenei sale blocată în gură
Newsweek
Vin banii de la Mica Recalculare. Pensiile cresc cu sume între 100 și 700 de lei în luna mai
Digi FM
Shiloh, fiica actorilor Angelina Jolie și Brad Pitt, imagini virale. Fanii sunt convinși că adolescenta calcă...
Digi World
De ce nu e bine să asociem friptura cu cartofii prăjiţi. Explicaţiile medicului Mircea Beuran
Digi Animal World
Această femeie a coborât un munte, cărându-și câinele de 49 de kilograme în spate. Imaginile cu animalul...
Film Now
Maria Shriver, detalii sfâșietoare despre divorțul de Arnold Schwarzenegger: „Mi-a frânt inima, mi-a zdrobit...
UTV
Luminița Anghel, confesiuni dureroase despre fiul adoptiv: „Nu vrei să știi ce priviri, câtă ură… mi-a fost...