Poveştile credinţei. Pelerin în lumea cărţilor: "Dacă citeşti stai de vorbă cu cei mai inteligenţi oameni" 

Data publicării:
bookselfie

Trebuie să recunosc că am zece ani... de când am devenit cititor. Mie mi-a plăcut aşa de mult să citesc că o făceam şi în timpul orelor pe sub bancă. Eu vă recomand să citiţi pe bancă, afară, nu neapărat pe sub bancă”, spune Victor Miron.

Aşa se prezintă Victor Miron elevilor care astăzi învaţă în aceeaşi sală de clasă în care a prins el gustul lecturii, în primul an de liceu.

De atunci tot citeşte şi are ambiţia de a-i atrage şi pe alţii în lumea cărţilor.

„Dacă citeşti stai de vorbă cu cei mai inteligenţi oameni care au trăit vreodată pe pământ, acesta e un motiv bun de citit”, afirmă Victor Miron.

Victor a studiat afacerile şi este consultant la un service auto. Însă asta nu îl împiedică să fie un promotor voluntar al lecturii. A iniţiat pe internet campania „Cu cărţile pe faţă”, pe principiul fotografierii cărţii citite, nu a feţei cititorului. Iar cine trimite poza, are 10% reducere la librărie.

„Au fost mai mulţi oameni interesaţi de campanie şi de beneficiul adus prin campanie şi mai ales de ideea în sine. E cool mereu să te pozezi, să îţi faci un selfie, e la modă. Dar acum e foarte bine că a devenit cool să îţi pui şi un book-selfie. E genial!”, explică Emma Moldovan, reprezentant al unei librării.

Mulţi tineri s-au amuzat şi au intrat în acest joc serios, dar nici profesorii lor nu s-au lăsat mai prejos.

„Cartea pe care o aveam cu „Zăpezile de pe Kilimanjaro", dacă mă gândesc la aspectul formal, că am părul alb, şi din păr se mai vedea ceva, şi era despre zăpezi, până la culorile care mergeau, cu galbenul care îl mai aveam eu, până la dragostea pentru Hemingway ca şi personaj al unui romantism desuet, dar foarte frumos, eu zic că mă reprezenta”, declară prof. univ. dr. Dorel Găină, profesor la Universitatea de Artă şi Design Cluj-Napoca.

Lucrurile nu s-au oprit aici. Victor a adaptat campania pentru clienţii unui service auto şi al unui ... cabinet stomatologic.

Acum, Victor Miron a propus Primăriei Cluj să accepte ca o zi din lună, călătoria cu autobuzul să fie gratuită pentru cei care citesc. Şi nu în ultimul rând, speră să-şi extindă proiectele şi în alte oraşe.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu spune că nu a dorit să devină preşedinte. Care era planul lui, de fapt: „România, o...
Digi FM
Cu ce probleme s-a confruntat Cristina Bâtlan. Fiul ei a fost operat de zece ori: „E o chestie foarte rară...
Pro FM
Sam Asghari, fostul soț al lui Britney Spears, recunoaște că relația cu vedeta i-a dat un impuls în carieră...
Film Now
Nicole Kidman, schimbare majoră în carieră după ce a fost acuzată că apare în mai toate filmele și serialele
Adevarul
Trump amenință Rusia cu consecințe „devastatoare” dacă nu acceptă acordul de încetare a focului cu Ucraina
Newsweek
Guvernul crește, mâine, pensiile pentru 2.800.000 de pensionari. Cine ia banii și când DOCUMENT
Digi FM
Ianis Hagi, marele absent la decorarea lui Gică Hagi de la Cotroceni. Motivul pentru care nu a participat la...
Digi World
Gustarea care-ți poate proteja ochii, superaliment și pentru inimă și creier. Consumată zilnic în cantități...
Digi Animal World
Momentul când un delfin de peste 400 de kilograme sare în barca unor pescari. Imaginile sunt virale
Film Now
Keanu Reeves, detaliile care îi arată latura „umană”. Ce a făcut timp de zece ani și nu a știut nimeni: „Mi-a...
UTV
Otniela Sandu, prima reacție după ce Sebastian Dobrincu s-a împăcat cu Ioana Ignat. „Faptele arată mai mult...