Industria americană condamnă tarifele lui Trump pe aluminiu: vor costa 100.000 de locuri de muncă în SUA

Producătorul american Alcoa avertizează că planul preşedintelui Donald Trump de a impune tarife la importurile de aluminiu ar putea însemna pierderea a 100.000 de locuri de muncă în SUA, pe lângă ineficiența măsurii de a spori producția metalului pe plan intern.
La începutul acestei luni, Trump a anunţat că va impune tarife de 25% la importurile de aluminiu fără excepţii sau scutiri, în încercarea de a creşte producţia națională. Aceste tarife ar urma să intre în vigoare din 4 martie, informează Reuters.
Uzinele de aluminiu consumă cantităţi mari de electricitate astfel că producţia realizată în SUA s-a redus în ultimii ani din cauza prețurilor mari la energie.
„Tarifele lui Trump sunt o veste proastă pentru industria aluminiului din SUA, dar mai ales pentru muncitorii americani. Estimăm că aproximativ 20.000 de locuri de muncă în industria națională de aluminiu şi alte 80.000 de posturi în sectoarele adiacente sunt în pericol", a declarat directorul general de la Alcoa, Bill Oplinger.
Grupul Alcoa, unul dintre cei mai importanți exponenți ai industriei americane, are sediul la Pittsburgh, dar produce aluminiu în Canada, Islanda, Australia, datorită costurilor reduse.
Datele statistice arată că anul trecut uzinele de aluminiu din SUA au produs 670.000 de tone de aluminiu, comparativ cu 3,7 milioane de tone în 2000. Închiderile de uzine din ultimii ani, inclusiv unele din statele tradiționale, precum Kentucky şi Missouri, au făcut din SUA o ţară care depinde de importurile de aluminiu.
Creşterea producţiei de aluminiu în Statele Unite s-ar putea realiza doar în contextul ieftinirii electricității, însă acest aspect este dificil de înfăptuit, având în vedere măsurile adoptate de administrația Trump în sectorul energetic.