Live

Simona Halep, eliminată în turul doi la Hong Kong Open. Doar câteva cuvinte după meci

Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (33 de ani, locul 1130 WTA) a fost eliminată, joi, în turul doi al turneului la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong, cu premii de 115.000 de dolari.

Halep a fost învinsă de Anna Blinkova (Rusia, 26 de ani, 78 WTA), scor 6-2, 6-1.

Blinkova s-a impus în primul set după 33 de minute, iar în al doilea după 30 de minute.

Prezenţa în optimi la Hong Kong este recompensată cu 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA.

Halep va evolua şi la turneul WTA 250 din Hong Kong, care va avea loc în perioada 26 octombrie – 3 noiembrie.

A fost al doilea meci oficial jucat de Halep după o pauză de patru luni şi jumătate, potrivit News.ro.

Ultima dată, Simona Halep a jucat la jumătatea lunii iunie într-un meci demostrativ la Cluj-Napoca, la Sports Festival. Anterior, la 15 mai, ea a abandonat în primul tur la turneul WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris, din cauza problemelor la genunchi. Pentru Halep acela a fost al doilea meci în circuitul WTA după ce a revenit în martie în competiţii după o perioadă lungă de suspendare.

„Revenirile nu sunt niciodată uşoare”

„Revenirile nu sunt niciodată uşoare. Mulţumesc, Hong Kong, pentru primirea călduroasă!”, a scris Halep pe Instagram.

Te-ar putea interesa și

Prima victorie pentru Simona Halep de la revenirea în turneul WTA după suspendare. S-a impus în trei seturi în fața Arinei Rodionova

Simona Halep revine pe teren după patru luni: „Am ajuns în Hong Kong și sunt pregătită să dau tot ce am mai bun”

Simona Halep şi-a aflat adversara din primul tur de la turneul din Hong Kong. Nu s-au mai întâlnit niciodată până acum