Live

Se știe finala Euro 2024: Spania – Anglia. „Portocala Mecanică” a fost învinsă, scor 1-2

A doua semifinală de la Euro 2024 a aliniat, miercuri seară, echipele Olandei și Angliei. Dacă marți meciul Spania – Franța a fost un candidat pentru top 3 cele mai frumoase partide de la acest campionat, și Olanda – Anglia a fost, să zicem, unul de top 5.

Meciul a fost unul intens disputat. Olanda a marcat prima, relativ repede, prin golul lui Xavi Simmons, în minutul 7. Un șut din afara careului, cu piciorul drept, l-a făcut pe Pickford să scoată mingea din plasă.

Anglia a dat semne de revenire și a făcut una dintre cele mai bune reprize ale lui Euro 2024. Rezultatul s-a văzut, în minutul 17, când Denzel Dumfries (o mai veche cunoștință de-a noastră) a făcut fault în careu. A urmat deja obișnuita procedură a VAR-ului, urmată de penalty. Kane a executat și a marcat, deși Verbruggen a fost pe minge.

Până la finalul reprizei Anglia a arătat că nu a venit degeaba în Germania și a atăcat mai mult, posesia mingii fiind clar în favoarea sa (60-40).

Repriza secundă a început sub semnul echilibrului și oarecum al prudenței. Echipele s-au avântat mai puțin, iar numărul fazelor de poartă periculoase a scăzut. Per total, partida a continuat însă la ambele porți. Minutul 79 a adus și un gol pentru Anglia, anulat fără dubii, pentru offside.

O dată cu operarea schimbărilor, partida a prins mai mult avânt și au început și fazele periculoase, iar cartonașele galben au fost și ele arătate mai des. Părea că o intrare în prelungiri nu avantajează pe nimeni. Totuși, Anglia a părut permanent cu o lungime de crampon peste olandezi, iar acest lucru s-a confirmat în minutul 1 de prelungire.

Olanda – Anglia 1-2

Meciul a fost marcat de incidente serioase între suporterii celor două echipe, care s-au încăierat la Dormund, devastând mai multe terase. Poliția a operat arestări.

Finala Euro 2024 se va desfășura pe Stadionul Olimpic din Berlin (Olympiastadion), la 14 iulie.

Echipele de start pentru Olanda - Anglia

Olanda: 1. Bart Verbruggen - 22. Denzel Dumfries, 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake - 24. Jerdy Schouten, 7. Xavi Simons, 14. Tijani Reijnders - 18. Donyell Malen, 10. Memphis Depay, 11. Cody Gakpo. Selecţioner: Ronald Koeman.

Rezerve: 13. Justin Bijlow, 23. Mark Flekken - 2. Lusharel Geertruida, 3. Matthijs de Ligt, 15. Micky van de Ven, 17. Daley Blind, 20. Ian Maatsen, 8. Georginio Wijnaldum, 16. Joey Veerman, 21. Joshua Zirkzee, 26. Ryan Gravenberch, 9. Wout Weghorst, 12. Jeremie Frimpong, 19. Brian Brobbey, 25. Steven Bergwijn.

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi - 7. Bukayo Saka, 26. Kobbie Mainoo, 4. Declan Rice, 12. Kieran Trippier - 11. Phil Foden, 10. Jude Bellingham - 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Rezerve: 13. Aaron Ramsdale, 23. Dean Henderson - 3. Luke Shaw, 14. Ezri Konsa, 15. Lewis Dunk, 22. Joe Gomez, 8. Trent Alexander-Arnold, 16. Conor Gallagher, 24. Cole Palmer, 25. Adam Wharton, 17. Ivan Toney, 18. Anthony Gordon, 19. Ollie Watkins, 20. Jarrod Bowen, 21. Eberechi Eze.

Arbitru: Felix Zwayer; arbitri asistenţi: Stefan Lupp, Marco Achmuller; al patrulea oficial: Daniel Siebert (toţi din Germania)

Editor : Sebastian Eduard

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

A dat pasă la portar din penalty, în minutul 9! Echipa lui a pierdut, iar la final a explicat gestul. VIDEO Imagini virale