Live

JO 2024. România a câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin

Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat finala probei de dublu vâsle masculin la Jocurile Olimpice de la Paris.

Canotorii români Andrei Cornea şi Marian Enache au cucerit medaliile de aur în proba de dublu vâsle masculin, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după o cursă pe care au condus-o aproape integral.

Cornea şi Enache au declanşat un sprint puternic pe ultimele sute de metri ale cursei, desprinzându-se decisiv într-o cursă câştigată cu timpul de 6 min 12 sec 58/100.

Medaliile de argint au revenit Olandei (Melvin Twellaar, Stef Broenink), în 6 min 13 sec 92/100, podiumul fiind completat de Irlanda (Daire Lynch, Philip Doyle), în 6 min 15 sec 17/100.

Cornea şi Enache au prins in extremis finala, dar au adus prima medalie olimpică a României în istorie în proba masculină de dublu vâsle.

Enache a participat şi la JO de la Tokyo, tot la dublu vâsle, clasându-se pe locul 9.