Live

JO 2024. David Popovici a câștigat bronzul la proba de 100 metri liber

David Popovici. Foto: Profimedia

David Popovici a câștigat medalia de bronz, după ce s-a clasat pe locul 3 în finala cursei de 100 metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris. El a câștigat deja o medalie de aur luni seara, la proba de 200 metri liber.

Popovici s-a aflat la o sutime de secundă de locul 2 și tot la o sutime de secundă de locul 4.

Aurul i-a revenit chinezului Pan Zhanle, cu timpul 46:40, nou record mondial. Australianul Kule Chalmers a obținut medalia de argin, cu timpul 47:48.

David Popovici a înregistrat timpul 47:49.

Marți seara, Popovici a încheiat pe locul secund a doua semifinală, în 47 sec 66/100, devansat de chinezul Zhanle Pan, 47 sec 21/100.

Britanicul Matt Richards, care la 200 metri a pierdut la două sutimi aurul în faţa lui Popovici, nu a reuşit calificarea în finala probei.

Timpi mai buni decât Popovici au obţinut şi trei înotători din prima semifinală, australianul Kyle Chalmers (47.58), maghiarul Nandor Nemeth (47.61) şi francezul Maxime Grousset (47.63).

Popovici, care luni seara a cucerit aurul olimpic la 200 metri liber, a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la JO de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

David Popovici a fost recordman mondial la 100 m liber (46 sec 86/100), dar chinezul Zhanle Pan a fost cel care l-a deposedat de acest record (46 sec 80/100), iar sâmbătă, la ştafetă, a stabilit şi un nou record olimpic (46 sec 92/100).