Live

CSM București, victorie cu emoții în fața croatelor de la Podravka Koprivnica, în grupa A a Ligii Campionilor

CSM București. Foto- CSM București

Echipa de handbal CSM București a învins, sâmbătă, 21 septembrie, în deplasare, formația croată Podravka, scor 29-28 (14-10), în etapa a III-a din grupa A a Ligii Campionilor, relatează News.ro. „Tigroaicele” au condus aproape toată partida, însă au fost egalate cu doar trei minute înainte de final, obținând victoria cu emoții.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Pletikosic 8 goluri, Simara 8, K. Pandza 6, pentru Koprivnica, respectiv Kobylinska 6, Neagu 6, Arntzen 5, Omoregie 4, Ostergaard 4, pentru CSM Bucureşti.

În minutul 44, pivotul Crina Pintea a fost accidentată grav la genunchiul stâng de către o adversară şi a părăsit terenul.

Cu doar 3 minute înainte de final, CSM a fost egalată (27-27) după ce a condus confortabil tot meciul şi a obţinut victoria cu mari emoţii.

În primele două runde, CSM a obţinut rezultatele: 26-30 cu Gloria Bistriţa şi 32-28 cu Storhamar Handball Elite. După trei etape, CSM se află pe locul 3, cu 4 puncte.

În etapa a IV-a, formaţia antrenată de Helle Thomsen va juca pe teren propriu, cu Nykobing Falster Handboldclub.

Duel pentru titlul de golgeter

După trei etape continuă de la distanţă şi duelul pentru titlul de golgeter all-time al competiţiei, între Jovanka Radicevic (Krim), care a adunat 1.146 goluri, şi Cristina Neagu, cu 1.145. Ambele jucătoare se află la ultimul sezon din carieră.

Tot sâmbătă, în etapa a III-a, Gloria Bistriţa – Krim Ljubljana, scor 30-35, iar duminică se mai joacă meciurile dintre Storhamar Handball Elite - FTC Budapesta şi Nykobing Falster Handboldclub – Metz Handball.

În grupa B a competiţiei joacă şi vicecampioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate în cele două grupe se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta (31 mai – 1 iunie).

Deţinătoarea trofeului este formaţia ungară Gyor ETO, care a câştigat în 2024 al şaselea trofeu.

Editor : M.C

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Top citite

Digi Sport

Are 20 de ani, e iubita fiului unui interlop arestat și câștigă o avere în fiecare lună. Tatăl ei a scos oamenii pe străzi

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Handbal feminin. CS Rapid Bucureşti a debutat cu o victorie în Liga Campionilor

Handbal feminin: Gloria Bistriţa a învins favorita CSM Bucureşti în duelul românesc al grupei A a Ligii Campionilor

Meciuri „de foc” în noul sezon revoluționar al Champions League. Fiecare echipă va avea opt adversare

FCSB, eliminată din Liga Campionilor de Sparta Praga. Campioana României va evolua în play-off-ul Europa League