Live

Handbal feminin. CS Rapid Bucureşti a debutat cu o victorie în Liga Campionilor

CS Rapid Bucureşti a învins echipa muntenegreană Buducnost Podgorica, cu scorul de 32-27 (15-15), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în primul său meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, 15-15, vicecampioana României a făcut diferenţa în partea secundă.

Andjela Janjusevic a fost cea mai bună marcatoare a echipei antrenate de David Ginesta Montes, cu 8 goluri, Albertina Da Cruz Kassoma a reuşit 5 goluri, Estavana Polman 5, Milena Raicevic 4, Aissatou Kouyate 3, Dorina Korsos 3, Polina Gorşkova 1, Alicia Fernandez Fraga 1, Sara Ristovska 1, Sorina Grozav 1.

Rinka Duijndam a apărat 9 şuturi (30%), iar Diana Ciucă a avut 2 intervenţii (25%).

Pentru Buducnost au înscris Ivona Pavicevic 7, Jelena Despotovic 6, Jelena Vukcevic 4, Mari Plamenova Tomova 3, Nina Bulatovic 2, Clara Monti Danielsson 1, Ivana Godec 1, Tanja Ivanovic 1, Dunja Radevic 1, Nada Kadovic 1.

Sakura Hauge a încheiat cu 8 intervenţii (32%), iar Armelle Attingre a avut 3 (16,67%).

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Goreţov, iar delegat EHF a fost nord-macedoneanul Marjan Nacevski.

În alte meciuri din Grupa B, jucate sâmbătă, Gyori Audi ETO KC a învins-o pe Team Esbjerg cu 28-26, iar Brest Bretagne Handball a trecut de Vipers Kristiansand cu 30-27. Duminică, Odense Handbold a dispus de HB Ludwigsburg (ex-Bietigheim) cu 28-22.

Rapid va juca următorul meci pe 14 septembrie, în deplasare, cu Vipers Kristiansand.

Te-ar putea interesa și

Handbal feminin: Gloria Bistriţa a învins favorita CSM Bucureşti în duelul românesc al grupei A a Ligii Campionilor

Meciuri „de foc” în noul sezon revoluționar al Champions League. Fiecare echipă va avea opt adversare

FCSB, eliminată din Liga Campionilor de Sparta Praga. Campioana României va evolua în play-off-ul Europa League

FCSB a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1, în prima manşă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. Cehii, gol anulat în minutul 90+3