Live

FCSB, calificată în Europa League, cu un gol marcat în minutul 90+3

FCSB s-a calificat dramatic în faza principală a Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia austriacă LASK Linz cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în manşa secundă a play-off-ului.

Bucureştenii au dominat startul partidei de pe stadionul Steaua, apoi Ziereis a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă, în minutul 10.

Adil Taoui a şutat şi el în minutul 15, iar gazdele au replicat prin ocazia lui David Miculescu, din minutul 43, când bucureşteanul a trimis pe paortă şi Siebenhandl a respins.

Goalkeeperul oaspeţilor a prins şi şutul lui Florin Tănase, din minutul 45 şi la cabine s-a intrat cu scor alb.

După pauză FCSB a controlat meciul, dar nu a reuşit să concretizeze decât în minutul 90+3, când Darius Olaru a pătruns pe stânga, a şutat dintr-un unghi imposibil şi a înscris golul unei calificări aşteptate de şase ani, de când FCSB a jucat ultima oară în grupele Ligii Europa, scrie News.ro.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Şut (Chiricheş 72), Baba Alhassan (Edjouma 46) – Al. Băluţă (D. Popa 46), Olaru, Miculescu (Baeten 77) – Fl. Tănase (Oct. Popescu 77).
Antrenor: Elias Charalambous

LASK LINZ: Siebenhandl – Bogarde (J. Boateng 90+5), Ziereis, F. Stojkovic, Bello - Talovierov – Usor (Tibidi 86), S. Horvath (Pintor 38), Taoui, V. Berisha – Ljubicic.
Antrenor: Thomas Darazs

Cartonaşe galbene: Ngezana 31, D. Popa 88, F. Tănase 90+4 / V. Berisha 41, Usor 46, Ljubicic 47, Tibidi 87

Arbitri: Felix Zwayer - Robert Kempter, Christian Dietz - Sven Jablonski (toţi din Germania)
Arbitri VAR: Christian Dingert - Johann Pfeifer (ambii din Germania)

Te-ar putea interesa și

CFR Cluj și FCSB negociază pentru unul dintre cei mai buni atacanți ai ardelenilor. Patronii s-au înțeles, impresarul se opune

Când vine Manchester United la București. Programul meciurilor FCSB în Europa League

Naționala de volei masculin a României va juca la Campionatul Mondial după 43 de ani

S-au aflat adversarele FCSB din Europa League. Meci acasă cu Man United. Alte confuntari cu: Rangers, PAOK și Olympiacos