Live

EURO 2024. Portugalia a învins categoric Turcia și s-a calificat în optimi. Akaydin, autogol care va rămâne în istoria turneelor finale

Selecţionata Portugaliei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins formaţia Turciei cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă, pe BVB Stadion din Dortmund, în Grupa F.

Portugalia a câştigat neaşteptat de uşor, prin golurile marcate de Bernardo Silva (21), Samet Akaydin (28, autogol) şi Bruno Fernandes (56).

Portugalia a început bine şi a avut o ocazie în chiar minutul 2, prin Ronaldo, care a trimis din voleu pe lângă poartă.

Echipa pregătită de Roberto Martinez a deschis scorul în min. 21, după ce Bernardo Silva a reluat în plasă centrarea lui Rafael Leao.

Portugalia s-a desprins după o gafă imensă a defensivei adverse, fundaşul Samet Akaydin spre poartă părăsită de Altay Bayindir, rezultând astfel un gol uluitor (28).

Turcia a reacţionat imediat, dar Diogo Costa a a respins şutul de Kerem Akturkoglu (31).

Lusitanii au mai avut o situaţie bună până la pauză, dar Cristiano Ronaldo (37) a şutat peste poartă din marginea careului.

În debutul reprizei secunde, Cristiano Ronaldo a dejucat pasul la ofsaid al turcilor şi l-a servit perfect pe Bruno Fernandes, care a marcat simplu (56).

Turcia a dominat ultimele 20 de minute ale partidei şi a căutat golul de onoare, dar portughezii s-au apărat bine şi au reuşit să conserve rezultatul.

ernardo Silva a fost aproape de al doilea său gol, însă Merih Demiral a blocat reluarea portughezului (90).

În celălalt meci al grupei, Cehia şi Georgia au încheiat nedecis.

Ultimele meciuri vor avea loc pe 26 iunie, Cehia - Turcia (Hamburg, 22:00) şi Georgia - Portugalia (Gelsenkirchen, 22:00).

TURCIA: Bayindir - Celik, Akaydin (Demiral ’75), Bardakci, Kadoglu – Ayhan (Yuksek ’58), Calhanoglu – Akturkoglu (Yildiz ‘58), Kokcu (Yazici ’46), Akgun (Guler ’70) - Bariş Alper Yilmaz.
Selecţioner: Vincenzo Montella

PORTUGALIA: Diogo Costa - Joao Cancelo (Semedo ’68), Pepe (Antonio Silva ’83), Ruben Dias, Nuno Mendes - Bruno Fernandes, Joao Palhinha (Ruben Neves ’46), Vitinha (Joao Neves ’88) - Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Pedro Neto ’46).
Selecţioner: Roberto Martinez

Meciul a fost arbitrat de germanul Fellix Zwayer.

Te-ar putea interesa și

Echipa României a dat o lecție de civilizație și a curățat lună vestiarul, după eliminarea de la EURO 2024. UEFA a fost impresionată

EURO 2024. Turcia a învins Austria şi merge mai departe. Programul complet al sferturilor

EURO 2024. Reacții după eliminarea României în optimi. „Plecăm cu capul sus, dar cu sufletul frânt”. „Mulțumim românilor”

EURO 2024. Portugalia, calificată de portarul Diogo Costa în sferturi, după loviturile de departajare