Live

În ce condiții poate urca Simona Halep pe locul 6 WTA

Simona Halep. Foto: Guliver/Getty Images

Simona Halep va urca o poziţie în clasamentul pe acest an, care o poate duce la Turneul Campioanelor, după victoria de miercuri, din optimile turneului WTA Eastbourne – simplu. Astfel, începând de luni, Halep se va afla pe locul 7, în urcare cu o poziţie faţă de locul actual.

Constănţeanca poate urca, după turneul din Marea Britanie, chiar pe locul 6. Are însă o sarcină destul de dificilă: trebuie să câştige finala. În acest moment, diferenţa de puncte faţă de locul 6, Belinda Bencic (Elveţia), este de aproape 300 de puncte. Liderul clasamentului pe 2019 este australianca Ashleigh Barty, potrivit MEDIAFAX.

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la WTA Eastbourne – simplu, după un meci destul de complicat în faţa unei sportive din Slovenia, Polona Hercog (60 WTA). Partida a durat aproximativ două ore şi s-a încheiat în 3 seturi, scor 6-1; 4-6; 6-3. În runda următoare, Halep va da peste o jucătoare de top 10 WTA, Angelique Kerber (Germania; 5 WTA).

Digi Sport

Ce a scris presa din Kosovo, după ce au apărut imaginile cu vestiarul României la finalul meciului de la Prishtina

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Gabriela Ruse a fost eliminată de la US Open, după un meci pierdut în setul 3. Paula Badosa: „Am crezut că joc împotriva Simonei Halep”

Gabriela Ruse s-a calificat în turul 3 la US Open, după ce a învins-o pe Barbora Krejcikova, campioana de la Wimbledon

John McEnroe, după ce Sinner a fost prins dopat și iertat: „Șocant”. Ce a spus despre Simona Halep

Reacția lui Mouratoglou, după ce Jannick Sinner a fost prins dopat și apoi exonerat: „Extrem de șocat”. Comparația cu Halep