Live

Salvini acuză: Italia riscă "să moară de indecizie". Guvernul a transformat-o "într-o colonie chineză"

Data actualizării: Data publicării:
Salvini acuză: Italia riscă "să moară de indecizie"
Matteo Salvini Foto INQUAM PHOTOS/GEORGE CALIN

Italia riscă ''să moară de imobilism'' din cauza incapacităţii guvernului de a lua decizii, a declarat duminică liderul Ligii (extrema dreaptă), Matteo Salvini, care a mai acuzat executivul de la Roma că a transformat ţara "într-o colonie chineză", transmite AFP.

"Această ţară riscă să moară de indecizie", a acuzat fostul om forte al Italiei, cu prilejul forumului economico-politic The European House-Ambrosetti, organizat la Cernobbio, lângă lacul Como (Lombardia, nordul Italiei).

De un an, "totul este blocat, se ceartă pe orice", ceea ce a dus la "o problemă dramatică de non-alegere", fie că este vorba despre justiţie, de compania aeriană Alitalia sau de reforma pensiilor, a insistat Salvini, referindu-se la guvernul format în prezent din Mişcarea 5 Stele (M5S, antisistem) şi din Partidul Democrat (centru stânga).

"Riscăm să murim de imobilism, din cauza disputelor şi a incertitudinilor", a apreciat Salvini, care şi-a exprimat dorinţa ca "Italia să reînceapă să decidă", scrie Agerpres.

În contextul în care la 20 şi 21 septembrie vor avea loc alegeri în şapte regiuni italiene, Salvini a subliniat că Liga vrea "să redea acestei ţări certitudinile şi un viitor".

Italia "vrea schimbare. Abia aşteptăm să revenim (la putere) să facem şi mai bine ceea ce am făcut destul de bine timp de un an cu aliaţi un pic ciudaţi care la sfârşit au blocat tot", a notat Salvini, evocând alianţa cu M5S cu care a guvernat din iunie 2018 şi până în septembrie 2019.

"Vrem să transformăm Italia într-o ţară mai modernă, eficientă, fondată pe merit şi competitivitate", a subliniat liderul Ligii. Salvini consideră "inacceptabil" faptul că în Europa, pentru că asta se spune în cancelariile europene, Italia este văzută drept a cincea colonie chineză, calul troian al dictaturii chineze".

Spre deosebire de alte ţări, Italia nu a exclus compania chineză Huawei - pe care Washingtonul o acuză de spionaj în avantajul Beijingului - de la dezvoltarea reţelei 5G, iar ministrul industriei Stefano Patuanelli, membru al M5S, şi-a justificat interesul pentru un acord cu gigantul chinez invocând preţul mai avantajos. "Fiecare euro din investiţiile chineze în infrastructurile sensibile trebuie analizat şi chiar blocat în anumite cazuri", a apreciat Salvini. 

Redactare Georgiana Marina

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

Foto După ce Piero Ferrari i-a ”interzis”, Romina Gingașu și-a prezentat ”bijuteria” de un milion de euro

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Italia anunță că nu va trimite trupe în Ucraina, nici măcar în contextul unei misiuni de pace

Bebelușii ar putea să primească automat numele de familie al mamei, în Italia. „O compensație pentru o nedreptate istorică”

Giorgia Meloni, între Trump și loialitatea pentru Europa: cheltuielile pentru apărare, un subiect delicat

Un alt oraș italian se pregătește să vândă case la un euro. „Mă doare atât de tare să văd aceste case abandonate. Este ca o rană”

Partenerii noștri