Live

Prințul Harry spune că ar fi avut „suficient material” pentru două cărți dar că fratele și tatăl său „nu l-ar fi iertat niciodată”

Data actualizării: Data publicării:
Prințul Harry al Marii Britanii. Foto: Profimedia Images

Prințul Harry al Marii Britanii spune că are „suficient material” pentru două cărți și că nu a vrut să includă unele lucruri în autobiografia sa pentru că tatăl și fratele lui nu i-ar fi iertat-o niciodată, relatează BBC.

Într-o nouă declarație pentru cotidianul britanic The Daily Telegraph, Harry spune că sunt unele lucruri „pe care pur și simplu nu vreau să le afle toată lumea”. El a mai spus și că vrea ca familia regală să-i ceară scuze oficial lui Meghan Markle.

Cartea „Spare”, o autobiografie a prințului Harry, a fost publicată în această săptămână și a devenit cea mai bine vândută vreodată carte de non-ficțiune în Regatul Unit.

În carte, Harry vorbește despre problemele pe care le are cu familia regală britanică și despre traumele nerezolvate legate de moarte mamei lui, problemele de sănătate mintală și viața izolată pe care a dus-o înainte de a o întâlni pe Meghan Markle.

Într-un nou interviu, Harry a spus că „nu încearcă să prăbușească monarhia” ci că încearcă „să-i salveze” pe membrii familiei regale de „ei înșiși”. El a mai spus că sunt informații pe care le-a dezvăluit scriitorului cărții, „pentru context”, dar că „sub nicio formă” ele nu au putut fi incluse în conținutul cărții.

„Ar fi putut fi două cărți, s-o lăsăm așa”, a spus el, adăugând că manuscrisul inițial era de 800 de pagini, de două ori mai mare decât cartea în forma finală.

El a mai spus că e imposibil să-și spună întreaga poveste fără să vorbească direct de membri ai familiei.

„Sunt niște lucruri care s-au întâmplat, mai ales între mine și fratele meu, și, într-o măsură și între mine și tatăl meu, pe care nu vreau ca lumea să le știe. Pentru că nu cred că m-ar ierta vreodată.

Totuși, ai putea să spui că nici pentru cele pe care le-am spus deja nu mă vor mai putea ierta.

Felul în care văd eu lucrurile este așa – sunt dispus să vă iert pentru tot ce ați făcut și mi-aș dori să vorbiți cu mine în mod normal în loc să spuneți că sunt nebun și paranoic. Să stați cu mine și să avem o conversație reală despre asta pentru că ce îmi doresc este puțină responsabilizare. Și niște scuze pentru soția mea”, a mai spus el, referindu-se la familia regală.

Editor : Adrian Dumitru

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Trump spune că nu îl va expulza pe Prinţul Harry. „Are destule probleme cu soţia sa. Este groaznică”

„O victorie monumentală.” Prințul Harry a primit o sumă uriașă de la tabloidul The Sun, după un acord încheiat cu trustul lui Murdoch

Reacții dure față de Meghan Markle, după lansarea show-ului său culinar: „Deconectată”, „egocentrică”, „dificilă”

Retrospectivă 2024: Războaie, răsturnarea de la putere a unor lideri autoritari, căderi de guverne, alegeri anulate, dezastre naturale

Partenerii noștri