Live

Facebook reia furnizarea știrilor în Australia

Data publicării:
Aplicațiile Google, Facebook, Amazon pe un iPhone
Aplicațiile Google, Facebook, Amazon pe un iPhone. Foto: Profimedia Images

Facebook va relua furnizarea știrilor în Australia, au anunțat oficiali ai guvernului australian, care au precizat că legea care a generat situația va fi amendată, relatează Mediafax.

Gigantul rețelelor de socializare a blocat furnizarea știrilor către australieni săptămâna trecută, ca răspuns la un proiect de lege care obliga marile companii din tehnologie să plătească editorilor pentru conținut.

Legea impunea Facebook şi Google să încheie acorduri comerciale cu agenţiile de ştiri. Facebook a declarat că legea „înţelege în mod fundamental greşit” relaţia dintre compania tech şi publisheri.

Autorităţile australiene au elaborat legea pentru a „echilibra condiţiile de joc” între giganţii tehnologici şi companiile de mass-media. Din fiecare 100 de dolari australieni cheltuiţi în publicitate digitală în mass-media australiană în zilele noastre, 81 ajung la Google şi Facebook, au precizat iniţiatorii proiectului.

Spre deosebire de Facebook, Google a semnat acorduri de plată cu trei mari companii mass-media australiene.

Editor : G.C.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Mihai Bendeac îl atacă pe Dan Negru după scandalul „Proorocul Ilie”, acuzându-l că nu înțelege: „Domnu’ Dănuț, ce să zic… Slava!”

De ce sar cangurii: o nouă descoperire aduce explicații despre comportamentul unic al acestor animale

Botoxul, folosit ca tratament pentru endometrioză. „Am trecut de la dureri 24/7 la doar câteva zile pe lună de disconfort”

Americanii le-au livrat australienilor lansatoare de rachete HIMARS. „Aceste dispozitive schimbă jocul”

Partenerii noștri