Live

Cum va marca Letonia cea de-a 1000-a zi de la invazia Rusiei în Ucraina, la 19 noiembrie

Data actualizării: Data publicării:
letonia harta
Foto: Profimedia

Președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, președintele Saeima Daiga Mieriņa, prim-ministrul Evika Siliņa și ministrul afacerilor externe, Baiba Braže, îi invită pe letoni, în semn de solidaritate cu Ucraina, să îi onoreze pe cei căzuți cu un moment de reculegere și să aprindă lumânări pe 19 noiembrie, scrie site-ul Delfi.

Un moment de reculegere va fi ținut pe 19 noiembrie, la ora 9:00, pentru a marca cea de-a 1000-a zi de la invazia Rusiei în Ucraina.

„Ucraina continuă să lupte neîncetat în fiecare zi. Timp de mai bine de doi ani, cu un curaj și o determinare inspirate, poporul ucrainean a rezistat agresiunii ruse. Sprijinul Letoniei pentru Ucraina rămâne ferm și de nezdruncinat. Letonia și poporul său sunt alături de Ucraina în lupta sa împotriva agresorului - Rusia”, au declarat înalți oficiali ai țării.

„În semn de solidaritate cu Ucraina și poporul său, președintele Letoniei, președintele Saeima, prim-ministrul și ministrul afacerilor externe fac apel la întreaga Letonie să păstreze un moment de reculegere la 19 noiembrie, la ora 9:00. Îndemnăm municipalitățile și organizațiile să organizeze momente de reculegere în diferite locuri din Letonia și să aprindă 1 000 de lumânări pentru a onora victimele”, se mai arată în declarație.

Liderii țării au solicitat, de asemenea, onorarea caporalului voluntar leton Vitālijs Smirnovs, care a fost ucis în acțiune în estul Ucrainei la 1 octombrie 2023.

De asemenea, Parlamentul European va organiza o sesiune specială marți, 19 noiembrie, pentru a marca cea de-a 1000-a zi de la invazia la scară largă a Ucrainei de către Rusia.

Editor : S.S.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

FOTO A atras toate privirile la evenimentul anului! Cum a apărut îmbrăcată, alături de iubitul său cu 48 de ani mai în vârstă

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Nicușor Dan, despre discuțiile între Trump și Putin privind războiul din Ucraina: Interesul României e să nu aibă Rusia vecină

Un fost oficial SUA critică discuția lui Trump cu Putin: Se bea vodcă direct din sticlă la Kremlin. A fost o zi mare pentru Moscova

Mesajul Kremlinului pentru Europa: SUA sunt „principalul partener” în discuțiile pentru a pune capăt războiului cu Ucraina

CNN: Relaţiile SUA cu Europa nu vor mai fi niciodată la fel după convorbirea lui Trump cu Putin. „O analogie istorică înfricoşătoare”

Partenerii noștri