Live

Cifre dramatice de la OMS: Peste 600 de milioane de oameni se îmbolnăvesc anual din cauza alimentelor

Data actualizării: Data publicării:
FOTO: Getty Images

De Ziua mondială a siguranței alimentare Organizația Mondială a Sănătății și Organizația Națiunilor Unite atrag atenția că 600 de milioane de oameni se îmbolnăvesc anual din cauza alimentelor neconforme. Hrana nesigură reprezintă o amenințare pentru sănătatea umană, dar și pentru economie, și afectează în mod disproporționat persoane vulnerabile și marginalizate. Organizația Mondială a Sănătății face apel la Guvernele din întreaga lume să asigure alimente sigure pentru toți cetățenii.

Siguranța alimentară deține un rol esențial în menținerea hranei în starea adecvată la fiecare etapă din lanțul alimentar: de la producție, recoltare, procesare, depozitare, distribuție până la preparare și consum.

Prin intermediul Zilei mondiale a siguranței alimentare, Organizația Mondială a Sănătății și Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură insistă pentru a integra pe agenda publică siguranța alimentară. Astfel s-ar reduce povara toxiinfecțiilor alimentare la nivel mondial.

Datele OMS arată că 600 de milioane de persoane se îmbolnăvesc anual din cauze alimentare. Hrana nesigură reprezintă o amenințare pentru sănătatea umană dar și pentru economie.

Mai grav este că 420.000 de oameni își pierd viața în fiecare an, din care 125.000 de copii cu vârsta sub cinci ani.

Respectarea standardelor globale, stabilirea unor controale sistematice, inclusiv răspunsuri în caz de urgență, accesul la apă curată, aplicarea practicilor potrivite în agricultura și construirea unor obiceiuri de a face alegeri sănătoase reprezintă câteva modalități prin care guvernele, organizațiile internaționale, oamenii de știință, sectorul privat și societatea civilă pot participa la siguranța alimentară. 

Redactare Georgiana Marina

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

OMS lansează un nou program de tratament gratuit pentru copiii bolnavi de cancer

Criza aprovizionării dublează prețul cafelei arabica în doar un an. Consecințele pentru consumatori și producători

După modelul Trump, Javier Milei ordonă retragerea Argentinei din Organizația Mondială a Sănătății

Mesajul transmis de OMS, după ce Trump a semnat actul oficial de retragere din Organizație

Partenerii noștri