Live

Digi Economic: Salina Praid s-a inundat. Ministerul Economiei recomandă turiștilor să nu meargă în zonă

Data actualizării: Data publicării:
Salina Praid. Foto: Profimedia

Salina Praid, un important obiectiv turistic al României,este inundată de ape de inflitrație din pârâul Corund. Societatea Naţională a Sării S.A a decis sistarea activității de producție și de vizitare în Salina Praid. Decizia are ca scop protejarea și siguranța personalului și a vizitatorilor, până la rezolvarea situației create de infiltrațiile recente, relatează Digi Economic.

Ministerul Economiei anunță că, din cauza ploilor abundente, s-a constatat pătrunderea în subteran a apei dulci provenite din pârâul Corund. Drept urmare conducerea Societății Naţională a Sării S.A a luat decizia de a stopa activitatea de extracție, dar și vizitarea Salinei Praid până la remedierea situației, pentru protecția angajaților și a turiștilor.

„Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului recomandă turiștilor care doreau să viziteze Salina Praid în această perioadă să se îndrepte către alte obiective turistice din județul Mureș până la remedierea situației și redeschiderea Salinei pentru vizitare”, se arată în comunicat.

„Având în vedere fenomenul de pătrundere în Salina Praid a apei provenite din albia pârâului Corund, care se manifestă începând din data de 18 aprilie 2024 și luând în considerare consecințele majore pe care le-ar putea avea pătrunderea masivă a apei în galeriile minei, Apele Române Mureș au luat măsuri pentru punerea în siguranță a obiectivului. Soluțiile aplicate au luat în considerare menținerea într-o proporție cât mai mare a structurii naturale a albiei si a vegetatiei ripariene din interiorul Rezervatiei Naturale Muntele de Sare”, au scris și Apele Române pe Facebook.

Citiți mai mult pe Digi Economic.

Editor : M.B.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Protest în fața Ministerului Economiei: Sindicatul Navalistul cere redresarea Șantierului Naval Mangalia. Discuții cu Bogdan Ivan

Cât gaz din Marea Neagră va exporta OMV în Germania. Precizările ministrului Energiei, care acuză „narative iresponsabile”

Ce spune ministrul Economiei despre viitoarea armă de asalt care va intra în dotarea armatei române

VIDEO Inundație în București, în apropierea stației de metrou Titan: O stradă este acoperită de apă, după ce o conductă s-a spart

Partenerii noștri