Live

Video Ciucă, întrebat dacă Dîncu va fi remaniat pentru declarația despre Ucraina: Îl aștept să revină în țară. Trebuie să tranșăm foarte clar

Data actualizării: Data publicării:
Vasile Dîncu, Nicolae Ciucă și Kelemen Hunor la o ședință de guvern. Foto: Inquam Photos/George Călin

Premierul Nicolae Ciucă spune că îl așteaptă pe ministrul apărării, Vasile Dîncu, la o discuție, după ce social-democratul a spus că „singura şansă a păcii poate să fie negocierea cu Rusia”.

Premierul a fost întrebat dacă ia în calcul remanierea ministrului apărării, Vasile Dîncu.

„Îl aștept pe domnul ministru să revină în țară de la ministeriala NATO. Trebuie să avem o discuție cât se poate de deschisă față de opinia dumnealui. Nu este opinia Guvernului. Va trebui să tranșăm foarte clar acest aspect”, a spus Nicolae Ciucă într-o conferinţă de presă, la finalul vizitei pe Platforma Industrială Dacia Mioveni, în judeţul Argeş.

Președintele PSD Marcel Ciolacu l-a criticat pe ministrul său, după ce acesta a declarat că negocierile reprezintă singura șansă pentru încheierea războiului din Ucraina.

Și președintele Klaus Iohannis l-a trimis pe Vasile Dîncu să citească mai des revista presei, pentru a vedea care sunt pozițiile oficiale ale Uniunii Europene pe acest subiect.

Ministrul Apărării nu este prima oară vizat de criticile șefului de partid. Acesta se află în cărți pentru remaniere încă din vară.

Editor : Alexandru Costea

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

La doi ani și jumătate de la divorț, a făcut un copil cu bărbatul cu care a fost acuzată că și-a înșelat soțul

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Ce pârghii are Trump în negocierile cu Putin privind încetarea focului în Ucraina

Luptele pentru Donbas revin în prim-plan, în timp ce ucrainenii se retrag din Kursk. Care este situația pe front

Mureșan îi răspunde lui Roberto Fico care a cerut Comisiei Europene să reacționeze la excluderea din alegeri a lui Călin Georgescu

USR acuză ANPC că a protejat Nordis: „Este o rușine”. A fost aplicată doar „o amendă ridicolă de 5.000 de lei”

Partenerii noștri