Exclusiv Antonescu, despre candidații la Cotroceni: Mă interesează mai puțin numele, aștept idei bine conturate, aștept o confruntare de idei
Crin Antonescu a vorbit miercuri seara, în exclusivitate la Digi24, despre așteptările pe care le are de la candidații la alegerile prezidențiale de anul acesta. „PNL și-a conturat opțiunea pentru un candidat și îl promovează”, a spus acesta. „Pe mine mă interesează mai puțin niște nume și niște figuri, mă interesează niște idei, și aștept, sper, să întâlnesc în pregătirea acestor alegeri prezidențiale apropiate o confruntare de idei”, a spus fostul lider liberal. „Profil conturat de idei credibil conturate. Asta trebuie să însemne bătălia pentru acest fotoliu de la Cotroceni”, a subliniat Antonescu, care a adăugat că ar fi de neconceput ca PNL să sprijine candidatul altui partid.
Victor Ponta, „foarte hotărât” să candideze: Nu poate să fie doar Călin Georgescu promotorul schimbării, trebuie să fim mai mulți
Băsescu, despre declarațiile lui J.D. Vance: Cam mare tupeul. Ar trebui să-și vadă de-ale lor, noi să ne vedem de-ale noastre
Mircea Abrudean spune că va continua restructurările de la Senat
Bolojan: Sunt pregătit să exercit poziția onorantă de la Cotroceni, încercând să-i respect pe români prin atitudinea mea
Crin Antonescu: Nu pot să mă angajez că nu voi zbura cu un avion privat
Băsescu, despre candidatura lui Crin Antonescu: „I-a găsit coaliția serviciu”.
Ilie Bolojan pleacă din PNL. Primul anunț după demisia lui Iohannis
Ilie Bolojan: Toţi cei care doresc să candideze la alegeri, dacă respectă prevederile legale, ar trebui să candideze
Critici dure în USR după ce Lasconi l-a comparat pe Nicușor Dan cu Călin Georgescu: „Îmi curge sânge din urechi auzind-o”
Crin Antonescu: În ceea ce privește președinția României, se vehiculează niște nume, niciunul încă oficial. PNL și-a conturat opțiunea pentru un candidat și îl promovează.
Pe mine mă interesează mai puțin niște nume și niște figuri, strict pictografic, fotografic. Mă interesează niște idei și aștept, sper, să întâlnesc în pregătirea acestor alegeri prezidențiale apropiate o confruntare de idei.
Pentru că președintele viitor al României, în opinia mea, are foarte multe lucruri de făcut, are de identificat corect și de mobilizat elitele românești în slujba societății, are de credibilizat clasa politică din România, instituțiile politice, are de făcut ordine în valori, de impus valori, are de a se înconjura cu oamenii cei mai capabili pe care îi poate găsi, și nu cu mediocrități uneori jalnice. Are de comunicat cu societatea românească într-o perioadă care nu e deloc simplă, și care nici în viitor nu se anunță una foarte liniștită.
Deci, idei. Profil conturat de idei credibil conturate. Asta trebuie să însemne bătălia pentru acest fotoliu de la Cotroceni.
Mie mi se pare de neconceput ca PNL, la pretențiile și la așteptările care există de la el, să nu aibă un candidat propriu. Cred, de asemenea, că a avea mai multe posibilități, pare să se fi conturat una care e cea firească – președintele partidului, deci nu cred că ne vom întâlni cu situația în care PNL să susțină un alt candidat.
Editor : Liviu Cojan
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News