Live

Traficanți care cumpărau droguri din București și le vindeau în Buzău, prinși de polițiști

Data actualizării: Data publicării:
Operațiune a „mascaților”. Foto: Digi24

Polițiștii specializați în combaterea criminalității organizate din Buzău, împreună cu procurorii DIICOT, au făcut, miercuri, 18 percheziții, la persoane bănuite de trafic și deținere de droguri de risc. Dealerii cumpărau cannabis din București și îl vindeau apoi pe piața locală, potrivit Mediafax.

Conform unui comunicat al Poliției Române, în perioada februarie - iulie , poliţiştii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Buzău, împreună cu procurorii DIICOT Buzău, au documentat activitatea infracţională a unui grup infracțional organizat specializat în trafic de droguri de risc, ce ar fi acționat în județul Buzău.

„Din cercetări s-a stabilit că, în perioada menţionată, 15 persoane, cu vârste cuprinse între 18 și 23 de ani, s-ar fi aprovizionat cu droguri de risc (cannabis), de la dealeri din Bucureşti. Ulterior, bănuiții le-ar fi comercializat către diverse persoane din Buzău”, arată sursa citată.

Mai exact, în orașul Buzău și în comunele Cernătești, Săpoca, Beceni și Mânzălești, 15 persoane ar fi procurat droguri de risc (cannabis) și ar fi transportat, depozitat, manipulat, ambalat și revândut substanțe interzise.

„În urma percheziției, au fost ridicate droguri (cannabis), 4.450 de lei și medii de stocare. Totodată, 15 persoane au fost aduse la audieri, urmând ca, în continuare să fie dispuse măsurile legale ce se impun”, precizează Poliția Română.

Acțiunea a beneficiat de suportul Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.

Activitățile se desfășoară cu sprijinul structurilor de criminalitate organizată din județele Prahova, Galați și Dâmbovița, precum și al polițiștilor din Buzău, Pătârlagele și al Secției de Poliție Rurală Beceni.

La activități participă și jandarmi.

Editor web: Liviu Cojan

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

La doi ani și jumătate de la divorț, a făcut un copil cu bărbatul cu care a fost acuzată că și-a înșelat soțul

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Ministrul Daniel David: Valorile care îi împiedică pe tineri să recurgă la droguri se învaţă acasă, în familie

Ministrul Educaţiei, despre situația consumului de droguri în școli: „Arată foarte prost. Întrebarea mea este ce fac părinţii?”

Un brazilian, prins pe Aeroportul Otopeni cu pachete de droguri lipite de picioare și ascunse în stomac. A fost arestat preventiv

Percheziții în București și în țară, într-un dosar cu un prejudiciu de 750.000 de euro: este anchetată folosirea de softuri piratate

Partenerii noștri