Live

JO 2024: Cătălin Chirilă a câştigat Finala B la canoe-1, 1.000 m

Cătălin Chirilă. Foto: Profimedia Images

ACTUALIZARE 15.00 Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat clar Finala B a probei de canoe simplu masculin pe 1.000 de metri, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Chirilă a dominat cursa de la un capăt la altul şi s-a impus cu timpul de 3 min 47 sec 48/100, încheind pe locul al nouălea la general.

Știre inițială: Sportivul român Cătălin Chirilă a ratat vineri accederea în finala probei olimpice de la canoe simplu 1.000 de metri. El a obținut locul al cincilea în semifinală, în condițiile în care trebuia să se claseze în primii patru pentru a ajunge în finală.

Chirilă a obținut un timp de 3 minute, 45 de secunde și 78 de sutimi.

Cătălin Chirilă se calificase în semifinalele probei de canoe simplu 1.000 de metri la Jocurile Olimpice de la Paris și a stabilit cu acel prilej un record olimpic: Chirilă a fost cronometrat cu timpul 3:44.75, terminând primul în serie, detaşat, stabilind recordul olimpic al probei.

Sportivul român va concura astfel în finala B a probei, programată la ora ora 14:40, ora României

Finala probei de canoe simplu (finala A) la 1.000 de metri va avea loc tot vineri, de la ora 14.50.

Te-ar putea interesa și

Doliu în handbalul românesc: A murit Valentin Samungi, fost component al formației care a câștigat titlul mondial în 1970

JO 2024. „Dacă s-ar fi făcut dreptate, medalia era la Sabrina”. Este verdictul neașteptat al unei foste mari gimnaste a României

Campionii de la JO 2024 au primit mașini și medalii de la Ion Țiriac. Și Sabrina Voinea a fost premiată

Primul mesaj al lui Jordan Chiles după ce i-a fost luată medalia de bronz de la Paris. Ce va face gimnasta mai departe