Live

Femeie de 86 ani din Brașov, dispărută fără urmă. Este bolnavă și a plecat dintr-un cămin de bătrâni din Argeș

Data actualizării: Data publicării:
Femeia a dispărut marți, de la un cămin de bătrâni din Argeș. Zeci de salvatori o caută. Sursa foto: IPJ Argeș

O femeie de 86 de ani este căutată de două zile, după ce ar fi plecat voluntar dintr-un cămin de bătrâni din Argeș, unde era cazată. Bătrâna este cunoscută cu afecțiuni medicale, iar la momentul dispariției purta un pulover bej cu dungi colorate, pantaloni de fâș negru și papuci albaștri. La căutări participă autoritățile din Argeș, dar și din Brașov, județul unde a locuit anterior femeia, scrie News.ro. Cine o vede este rugat să anunțe de urgență poliția.

Femeia în vârstă de 86 de ani se numeşte Elena Gabriela Brătan, este din Brașov şi a plecat marți de la un centru de îngrijire pentru vârstnici din comuna Dâmbovicioara, unde era în îngrijire.

Semnalmente femeie dispărută:
- 1,55 m înălţime
- 60 de kilograme
- ochi căprui
- păr alb
- poartă ochelari de vedere
- pulover crem/bej, cu dungi (roşu, galben şi portocaliu)
- pantalon din fâş negru
- papuci de culoare albastră

Căutările începute încă de marți au fost extinse în cursul zilei de miercuri.

"La activităţile de căutare desfăşurate ca urmare a sesizării privind plecarea voluntară a femeii de 86 de ani, de pe raza comunei Dâmbovicioara, participă, în sprijinul poliţiştilor câmpulungeni, şi un echipaj canin din cadrul Serviciului Criminalistic Argeş, jandarmi şi pompieri argeşeni, lucrători din cadrul Salvamont, precum şi voluntari din localitate. De asemenea, a fost primit sprijin aerian din partea Inspectoratului General de Aviaţie al Ministerului Afacerilor Interne. Totodată, verificările au vizat şi domiciliul persoanei în cauză, proximitatea domiciliului, unităţile spitaliceşti precum şi în zonele cunoscute a fi fost frecventate anterior de aceasta, însă, până la acest moment, persoana nu a fost găsită", a transmis IPJ Argeș pentru sursa citată.

În paralel, femeia este căutată și în județul Brașov, în eventualitatea în care aceasta ar încerca să ajungă acasă.

Persoanele care pot da detalii despre femeie sunt rugate să anunţe Serviciul Unic de Urgenţă 112 sau să ia legătura cu Poliţia Municipiului Câmpulung, la telefon 0248-512.100.

Editor : Izabela Zaharia

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

La doi ani și jumătate de la divorț, a făcut un copil cu bărbatul cu care a fost acuzată că și-a înșelat soțul

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Românii renunță la apa îmbuteliată în favoarea celei de izvor, după ce prețurile la raft au explodat. „E o apă care iese din pământ”

Percheziții după ce mai multe persoane au primit ilegal indemnizaţii pentru creşterea copilului. Prejudiciul este de 1,1 milioane lei

Traficul este blocat în centrul orașului Brașov după ce o mașină a fost cuprinsă de flăcări

Echitația revine la modă printre adolescenți. Tinerii care aleg să-și petreacă timpul liber printre cai: „E visul meu din copilărie”

Partenerii noștri