A fost semnat contractul pentru transportoarele Piranha V
Moment important pentru armata Română. Ministerul Apărării a semnat, astăzi, cu americanii de la General Dynamics contractul de achiziţie pentru 227 de transportoare blindate Piranha V. Acestea pot executa misiuni în orice zonă de relief, indiferent de condiţiile meteo.
Acuzațiile aduse de DNA generalului Cătălin Zisu
Generalul Cătălin Ștefăniță Zisu, dus la sediul DNA pentru audieri
Șeful Armatei avertizează
România vrea să cumpere drone Bayraktar
Povestea unei fotografii cu Tom Cruise
Dîncu, despre suspendarea MiG-urilor: 11 orfani mi-au cerut „nu-i mai lăsați să zboare cu aceste avioane”
Militarii români s-au antrenat la bustul gol în ger
Armata a ieșit pe străzi. Imagini din Piața Unirii din București
Românul care îi impresionează pe belgieni cu muzica sa
Potrivit contractului, primele 36 de transportoare vor ajunge anul acesta în România şi vor fi cumpărate din Elveţia, iar restul de 197 vor fi produse la Uzina Mecanica Bucureşti.
„Anul acesta, în România vor ajunge primele 36 de transportoare din cele 227, din care șase vor fi produse în România la Uzina Mecanică București. Contract extrem de important, care duce la înzestrarea Armatei, întoarce în industria de apărare o sumă consistentă, care va putea duce la relansarea unei întreprinderi de tradiție din domeniul industriei de apărare și mă refer la Uzina Mecanică București”, a declarat Mihai Fifor, ministrul Apărării.
„Mulțumesc celor din industria de apărare, care au avut răbdare și nu au distrus acea fabrică. Au suferit și au păstrat-o pentru a avea astăzi cu ce să ne mândrim, că avem ce pune pe masă la un asemenea nivel de colaborare. Felicitări, succes”, a declarat Mihai Tudose, premierul României.
Costul total al programului este de aproximativ 895 de milioane de euro.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News