Video&Foto Povestea singurului exemplar de cal Percheron american cu pedigree din România. Roma are 10 ani și e vedeta bazei hipice de la USV Iași

Exemplar unic de cal în România, la baza hipică a Universității de Științele Vieții din Iași, al cărui preț poate ajunge până la 200 de mii de euro. Este vorba despre un Percheron american, una dintre cele mai blânde rase folosite frecvent în gărzile regale sau în patrulele poliței și jandarmeriei. Aparține unui inginer care lucrează acolo și care l-a pus la dispoziția instituției.

Tabloul „Car cu boi”, de Nicolae Grigorescu, a fost restaurat. Cum arată cea mai mare lucrare pe pânză a pictorului

Un cartier din Galați este terorizat de șacali. „Sunt peste tot”

Val de accidente casnice la început de primăvară: 350 de pacienti, într-o singură zi, la spitalul din Iași

O nouă șansă la viață pentru doi pacienți în dializă. Ambii erau cât pe ce să rateze apelul salvator

Străinii care studiază în România. Povestea unor tineri care au străbătut mii de kilometri ca să-și urmeze visul
Chirii de lux în Oradea pentru vânzătorii de mărțișoare: 1.700 de euro pentru cinci zile
Investiții „incomode" în școlile din România: bănci prea mici pentru elevii de liceu
Povestea femeii din Capitală care trăiește cu 45 de pisici. Cum arată viața în rulota lor de nici 10 metri pătrați
Caravana care aduce cărți noi de identitate la sate. Zeci de oameni au stat la coadă să-și schimbe buletinele expirate
„La noi în țară chiar este unicat, din rasa Percheron American. Este o femelă.”
Roma are 10 ani și este singurul Percheron american cu pedigree din România. Sunt caii preferați în gărzile regale călare, fiind foarte impunători și, totodată, docili. Este și o rasă extrem de valoroasă.
Gabriel Moroșan, inginer bază hipică: Depinde și de pedigree și modul în care expunem calul și ce descendență are. Prețurile variază. Poate să fie de la 10.000 de dolari până la unul cu performanță de 200.000 de dolari.
Ovidiu Moroșan, inginer la baza hipică a Universității de Științele Vieții din Iași, și-a dorit un astfel de cal după ce a stat un an la o fermă din America, student fiind.
Gabriel Moroșan, inginer bază hipică: Eu fiind din Bucovina, o zonă mai de munte, am înclinație un pic pentru caii mai mari, că așa este tradiția la noi. Puteți observa că este un cal foarte docil, că are răbdare să stea cu noi aici de povești.
La baza hipică a universității sunt 8 cai, dar Roma este vedeta.
Lila Poussier, studentă: Este, cu adevărat, foarte drăguță. Nu are frică de nimic, a căpătat foarte repede încredere. Este foarte ușor să lucrăm cu ea.
Servane Gibereau, studentă: Corespunde perfect rolului, cerințelor jandarmilor, polițiștilor care au nevoie de cai blânzi, pentru a merge cu ei în oraș, pentru a patrula.
Înainte ca tehnologia din domeniul agricol să se dezvolte, caii Percheron erau folosiți în Statele Unite ale Americii pentru muncile agricole.
reporter: Ligia Pricopi
operator: Mihai Boaru
Editor : Izabela Zaharia
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News