Live

EURO 2024. Turcia a învins Austria şi merge mai departe. Programul complet al sferturilor

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium.

Turcia a deschis scorul în secunda 57, Merih Demiral reuşind cel mai rapid gol al fazelor eliminatorii din turneele finale ale Campionatului European.

Tot Demiral a fost aproape de majorarea scorului, în minutul 24, când a şutat peste poartă, iar în minutul 59 acelaşi jucător a făcut 2-0, dintr-un corner executat de Arda Guler.

Austriecii au revenit în meci cu al treilea gol marcat după un corner în acest meci. Stefan Posch a centrat şi Michael Gregoritsch a redus din diferenţă.

Uşor, uşor, turcii au făcut pasul înapoi, austriecii au căutat golul egalizator, pe care nu au reuşit să îl găsească. Mert Gunok, portarul turc, a salvat incredibil la ultima fază a meciului şi, pe o ploaie torenţială, Turcia lui Montella s-a impus cu 2-1, urmând să  joace în sferturi împotriva naţionalei din Olanda.

AUSTRIA: Pentz - Bosch, Danso, Lienhart (Wober 64), Mwene (Prass 46) - Seiwald, Sabitzer – Laimer (Grillitsch 64), Baumgartner, Schmid (Gregoritsch 46) – Arnautovic.
Selecționer: Ralf Rangnick

TURCIA: Mert Gunok - Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek (Ozcan 58), Ayhan - Yilmaz, Kokcu (Irfan Can Kahveci 83), Yildiz (Akturkoglu 78) – Arda Guler (Okay Yokuşlu 78).
Selecționer: Vincenzo Montella

Cartonaşe galbene: Schmid 38, Lienhart 52 / Kokcu 11, Yuksek 42

Arbitri: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)

Tabloul sferturilor la Euro 2024

• La 5 iulie se joacă Spania - Germania şi Portugalia - Franţa.
  • La 6 iulie se dispută Olanda - Turcia şi Anglia - Elveţia.

meciul 42 Franţa - Belgia 1-0
meciul 41 Portugalia - Slovenia 3-0 după loviturile de departajare (0-0 la finalul a 120 de minute de joc)

Digi Sport

Gino Iorgulescu: ”La spital mi-a cerut 3 milioane de euro!”. A venit replica soției victimei lui Mario Iorgulescu

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

EURO 2024. Olanda a învins Turcia şi s-a calificat în semifinale

EURO 2024. Anglia, calificată în semifinale, după loviturile de departajare cu Elveţia

EURO 2024. Franța a eliminat Portugalia la loviturile de departajare și merge în semifinale

EURO 2024. Spania a eliminat Germania, țara gazdă a turneului, cu un gol marcat înainte de a se ajunge la loviturile de departajare