Live

EURO 2024. Elveția a făcut egal cu Scoția și este pe locul 2 în Grupa A

Selecţionatele Scoţiei şi Elveţiei au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), miercuri seara, la Koln, în Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024.

Ambele goluri s-au marcat după erori, reuşita scoţienilor fiind autogolul lui Fabian Schaer (13), în timp ce pentru elveţieni a punctat Xherdan Shaqiri (26), după o pasă venită de la adversar.

Meciul a fost unul destul de echilibrat, pe de o parte fiind Elveţia, care nu a riscat prea mult, după victoria din primul meci (3-1 cu Ungaria), iar de cealaltă s-a aflat Scoţia, care a ţinut să lase o impresie bună, după dezastrul cu Germania (1-5).

Scoţia a deschis scorul în min. 13, după un contraatac, McGregor servindu-l pe McTominay, al cărui şut din voleu a fost deviat peste portarul Sommer de fundaşul Scherr.

Peste alte 13 minute (26), Shaqiri a interceptat pasa greşită a lui Ralston şi a tras din prima la vinclu de la 17 metri, restabilind egalitatea.

Elveţia, fosta adversară a României în preliminarii, şi-a creat câteva situaţii bune de gol, dar Gunn a respins mingea şutată din careu de Ndoye (32), după care fotbalistul echipei Bologna a reuşit să trimită mingea în plasă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Echipa lui Steve Clarke a fost aproape de gol (41), când Adams a reluat la bara a doua după un corner, dar Sommer a reţinut.

Nati a avut ultima ocazie a primei reprize, dar Gunn (42) a respins şutul din careu trimis de Xhaka.

După pauză, elveţienii au fost periculoşi prin Vargas şi, mai ales, prin Ndoye, dar portarul Gunn a fost imbatabil.

Cea mai mare ocazie a fost ratată de scoţieni, prin fundaşul Hanley (67), care a trimis mingea în bară cu capul, din centrarea lui Robertson.

McTominay (81) a fost şi el la finalizare, dar şutul său a fost blocat de Rodriguez.

Elveţia rămâne cu o singură înfrângere în ultimele 16 partide, cea din meciul cu România de la Bucureşti (0-1), din preliminarii.

Shaqiri a bifat al şaptelea său turneu major, un record pentru Elveţia.

Cu acest egal, Elveţia face un pas important către optimile de finală, în timp ce Scoţia are nevoie de o victorie cu Ungaria pentru a avea şanse de a merge mai departe.

Tot miercuri seara, Germania a învins Ungaria cu 2-0 şi s-a calificat în optimi.

Duminică 23 iunie vor avea loc ultimele meciuri din grupă, Elveţia - Germania (Frankfurt, 22:00) şi Scoţia - Ungaria (Stuttgart, 22:00).

SCOȚIA: Gunn - Hendry, Hanley, Tierney (McKenna ’61) - Ralston, C. McGregor, Gilmour (McLean ‘80), Robertson, McTominay – Adams (Shankland ’90), McGinn (Christie ’90).
Selecţioner: Steve Clarke

ELVEȚIA: Sommer - Schär, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou ’86), Freuler (Sierro ’75), G. Xhaka, Aebischer, Shaqiri (Embolo ‘60) – Ndoye (Amdouni ’86), Vargas (Rieder ’75).
Selecţioner: Murat Uakin

Meciul a fost arbitrat de slovacul Ivan Kruzliak.

După două etape, Germania este lider în grupă, cu şase puncte. Elveţia ocupă poziţia a doua, cu patru puncte, Scoţia este pe trei, cu un punct, şi Ungaria este ultima, fără puncte.

Te-ar putea interesa și

Echipa României a dat o lecție de civilizație și a curățat lună vestiarul, după eliminarea de la EURO 2024. UEFA a fost impresionată

EURO 2024. Turcia a învins Austria şi merge mai departe. Programul complet al sferturilor

EURO 2024. Reacții după eliminarea României în optimi. „Plecăm cu capul sus, dar cu sufletul frânt”. „Mulțumim românilor”

EURO 2024. România, învinsă categoric de Olanda. Tricolorii părăsesc turneul după meciul din optimi