Live

EURO 2024. Derby-ul Spania - Italia, meci cu doar un autogol

Selecţionata Spaniei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Italia, campioana en titre, cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, în Grupa B.

La Gelsenkirchen, prima ocazie a aparţinut Spaniei: cap Pedri respins de Donnarumma, chiar în minutul al doilea.

Spania a controlat jocul şi Nico Williams nu a prins poarta, în  minutul 10, pentru ca Donnarumma să respingă şi şutul lui Fabian Ruiz, din minutul 23.

Ibericii au dominat prima parte, dar la pauză s-a intrat cu scor alb.

Scorul a fost deschis de spanioli, în minutul 50, când Ricardo Calafiori a înscris în propria poartă. Spania a mai ratat o ocazie mare în minutul 70, atunci când Nico Williams a lovit bara, cu un şut superb, scrie News.ro.

Italia nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Unai Simon, ba mai mult, Donnarumma a intervenit de două ori în faţa lui Ayoze Perez, în prelungiri, şi meciul s-a încheiat cu victoria Spaniei, care va ataca ultimul meci din grupă, cu Albania, fără Rodri, suspendat după primirea a două cartonaşe galbene.

În clasamentul grupei B, Spania este prima, cu 6 puncte, urmată de Italia, cu 3 puncte, Albania şi Croaţia cu câte un punct.

SPANIA: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (Alex Baena 71), Rodri, Fabian Ruiz (Merino 90+4) – Yamal (Ferran Torres 71), Alvaro Morata (Oyarzabal 78), Nico Williams (Ayoze Perez 76).
Selecționer: Luis de la Fuente.

ITALIA: Donnarrumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco - Barella, Jorginho (Cristante 46) – Fratessi (Cambiaso 46), L. Pellegrini (Raspadori 82), Chiesa (Zaccagni 64) – Scamacca (Retegui 64).
Selecționer: Luciano Spalletti.

Cartonaşe galbene: Rodri 45+1, Le Normand 69, Dani Carvajal 90+5 / Donnarumma 15, Cristante 46

Arbitri: Slavko Vincic – Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic (toţi din Slovenia) – Clement Turpin

Te-ar putea interesa și

Echipa României a dat o lecție de civilizație și a curățat lună vestiarul, după eliminarea de la EURO 2024. UEFA a fost impresionată

EURO 2024. Turcia a învins Austria şi merge mai departe. Programul complet al sferturilor

EURO 2024. Reacții după eliminarea României în optimi. „Plecăm cu capul sus, dar cu sufletul frânt”. „Mulțumim românilor”

EURO 2024. România, învinsă categoric de Olanda. Tricolorii părăsesc turneul după meciul din optimi