Live

EURO 2024 Croația-Italia 1-1: Italienii au egalat în ultimele secunde ale meciului și s-au calificat în optimi

Jucătorii Italiei se bucură după golul marcat în prelungiri contra Croației la EURO 2024. Foto: Profimedia Images

Italia s-a calificat în optimile de finală la EURO 2024, după ce a terminat la egalitate (1-1) cu Croația, în ultimul meci din grupa B a Campionatului European de Fotbal. Italienii au egalat în minutul 98, practic în ultimele secunde ale partidei, și au reușit astfel să se califice, cu 4 puncte, de pe locul 2 (după Spania, care a terminat grupa cu 9 puncte din 9) în faza superioară a competiției.

Italia, care este campioana europeană en-titre, a reușit să dea lovitura în prelungiri, prin Zaccagni, și s-a calificat în optimile turneului final din Germania de pe locul doi.

De cealaltă parte, Croația se situează pe locul 3 în grupă, cu două puncte, și are șanse minime să ajungă în faza următoare a competiției.

Croații au deschis scorul în minutul 55 printr-un gol al lui Luka Modric. Cu doar un minut în urmă, același Modric rata o lovitură de la 11 metri acordată pentru Croația, în urma unui henț în careu comis de Frattesi.