Rusia spune că are dreptul să deplaseze arme nucleare în Crimeea

Data publicării:
n

Nu știu dacă acum sunt arme nucleare acolo. Nu știu dacă sunt planuri (de a trimite arme nucleare – n.r.), dar în principiu Rusia poate să facă acest lucru”, a spus Mihail Ulyanovsk, șeful departamentului de control al armelor din minister, potrivit Interfax. 

Ar însemna că această peninsulă nu va mai putea fi recucerită de la Rusia, pentru că dacă ar interveni cineva militar acolo s-ar declanşa un război nuclear”, a spus, la Digi24, Hari Bucur Marcu, expert în securitate. El a adăugat că situaţia seamănă cu „un fel de reeditare a crizei rachetelor din Cuba din 1962”.

„Ideea de a aduce instalaţii de tip nuclear arată determinarea guvernului de la Moscova de a nu renunţa la această provincie”, a mai spus expertul.

„O asemenea măsură ar trebui privită într-o lumină instituţională de tipul acordurilor pentru limitarea armamentelor nucleare. Este greu de crezut că vor ajunge la o asemenea măsură într-un timp foarte scurt. Va trebui să dea explicaţii. Va trebui să justifice care este ameninţarea. Nu ne aşteptăm ca într-un an sau doi să se întâmple asta”, a punctat Hari Bucur Marcu.

De altfel, Rusia a decis să-şi suspende participarea la întâlnirile grupului comun consultativ privind Tratatul asupra Forţelor Armate Convenţionale în Europa (CFE) începând de astăzi, a anunţat marţi Anton Mazur, şeful delegaţiei ruse la negocierile de la Viena, relatează agenţia Tass în pagina electronică. 

În plus, Rusia a anunțat ieri că va lua „contramăsurile necesare” faţă de exerciţiile NATO din Marea Neagră. Moscova a catalogat manevrele navale de rutină din Marea Neagră ale NATO ca fiind o „provocare”. La exerciţiu participă crucişătorul american USS Vicksburg, patru fregate - NCSM Fredericton (Canada), TCG Turgutreis (Turcia), ROS Regina Maria (România), ITS Aliseo (Italia) - nava de alimentare germană FGS Spessart şi un submarin turc.

Citiți și
Marea Neagră, supravegheată de Rusia în timpul manevrelor NATO
Emil Hurezeanu: „Marea Neagră arată ca locul virtual al unor mari conflicte”
Scenariu Stratfor: Rusia ţinteşte Transnistria

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Detalii cumplite! Ce a făcut-o pe ursoaică să renunţe la atacul din Predeal. Cum l-a sfâşiat pe şeful...
Digi FM
A fost ridicat premiul de peste 6 milioane de euro de la Loto 6/49. Cine este câştigătorul
Pro FM
Cum se menține Anca Țurcașiu în formă. Imaginile care au stârnit comentarii: „Ești femeie la peste 50 de ani...
Film Now
Pierce Brosnan, grijuliu și protector, alături de frumoasa sa nepoată, Isabella. Tânăra de 26 de ani este...
Adevarul
Cât de realistă este „umbrela nucleară” propusă de Macron pentru a apăra Europa de amenințarea rusă
Newsweek
Se alimentează cardul de energie. Ce pensie trebuie să ai ca să iei banii? Când se dau? Și ce sumă
Digi FM
Cum a convins-o Salman Khan pe Iulia Vântur să se apuce de muzică în India: "Mi-au trebuit ani să dovedesc...
Digi World
De ce este laptele alb? Răspunsul surprinzător pe care nu îl știai și explicația științifică pe înțelesul...
Digi Animal World
Momentul când o cățelușă imploră ajutor după ce puiul ei a fost lovit de o mașină: „A fost prima dată când...
Film Now
Helen Mirren critică franciza James Bond: „Nu mi-a plăcut niciodată”. Este însă fanul unui actor anume...
UTV
Connect-R îi cere scuze lui Tudor Chirilă. „Nu vreau ca el să rămână cu această etichetă de om care...