Primarul din Bistrița cheltuie 5.000 de euro pentru veverițe

Data publicării:
veverita wikipedia

Cândva plin de veveriţe, parcul central din Bistriţa e acum casă pentru doar două astfel de animale. Lucrurile ar urma să se schimbe în curând.

Primarul vrea să cumpere câteva perechi de veverițe dar si o cușcă de mari dimensiuni unde acestea să se poată adăposti. Mai exact, voliera care urmează să fie amplasată chiar în parcul mare din oraș ar avea dimensiunile de 6 metri lungime și trei metri înălțime.

Suma alocată de la bugetul local pentru acest proiect e de cinci mii de euro.

O volieră costă circa 3.500 de euro, iar o veveriță costă circa 100 de euro. Va fi un alt punct de atracție pentru că veverițele sunt niște animale jucăușe, sunt gingașe, sunt frumoase”, a declarat primarul municipiului Bistrița, Ovidiu Crețu.

Locuitorii din Bistrița nu sunt, însă, de acord cu decizia primarului.

„Ei nu știu pe ce să mai strice banii, să vorbească cu pădurarii că le aduc ăia pe gratis”, a declarat un bistrițean.

„Mi se pare cam exagerată. Mi se pare mult, pentru niște veverițe”, a adăugat altul.

De aceeaşi părere au fost şi mulţi dintre consilierii locali - proiectul a fost votat doar de 11 din cei 21 de aleşi.

„Cu 4.600 de euro cred că fac o căsuță mică eu din lemn, nu o căsuță pentru veverițe. Adică mi-ar ajunge şi pentru mine, şi pentru veveriţe”, a precizat consilierul local Alin Siserman.

Veveriţele urmează să fie cumpărate de la o fermă din judeţul Galaţi şi vor fi ţinute în captivitate până se vor înmulţi.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Călin Georgescu a cedat în faţa mulţimii! Îmbrânceala care l-a deranjat, ce a făcut imediat a...
Digi FM
Minerva, celebra astroloagă, a murit la 66 de ani. Care era numele ei real și din ce cauză s-a stins din viață
Pro FM
A cântat în baruri de la opt ani, iar acum se bucură de succes răsunător. Shania Twain: „Nu-mi plăcea să...
Film Now
O recunoști pe actrița cu carieră legendară și trei Globuri de Aur? Pozată alături de asistentul ei, la o zi...
Adevarul
Povestea „omului de oțel”, cel mai înverșunat inamic al extremismului. A încercat să suprime Mișcarea...
Newsweek
S-a decis care sunt pensionarii care nu iau 400 lei la pensie de Paști. Legea îi elimină din start
Digi FM
O înotătoare franceză a primit ţinuta pentru ceremonia de deschidere a JO 2024 cu o întârziere de opt luni și...
Digi World
Alimentele care-ți strică dinții la fel de tare ca zahărul. Le consumi des, dar nu te gândești la impactul...
Digi Animal World
Panică pe aeroportul din Boston! O femeie a fost înțepată de un scorpion când își ridica bagajul
Film Now
Fosta soție a lui David Hasselhoff, Pamela Bach, s-a sinucis la 62 de ani. Cu câteva ore înainte lăsase un...
UTV
Internauții o atacă pe Oana Radu din cauza kilogramelor în plus! Ce le-a răspuns artista: „Voi nu știți că...