Mașinile lasă sute de familii fără ajutoare sociale

Data publicării:
lei bancnote bani -agerpres - 17 august 2015-10
0 seconds of 0 secondsVolume 90%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Scurtături Tastatură
Shortcuts Open/Close/ or ?
Redare/PauzăSpațiu
Mărește Volumul
Micșorează Volumul
Caută înainte
Caută înapoi
Subtitrare Pornită/Oprităc
Ecran complet/Ieși din modul Ecran completf
Suprimare Sunet/Activare Sunetm
Decrease Caption Size-
Increase Caption Size+ or =
Caută %0-9
00:00
00:00
00:00
 

Asistent social: Ai un autoturism pe care nu l-ai declarat. Ce-i cu el, e vândut, îl mai ai, nu-l mai ai?

Bărbat: Da, îl am. De ce?

Asistent social: Păi nu trebuia să deții un autoturism mai nou de 10 ani.

Inspectorii Agenţiei de prestaţii sociale spun că unul dintre cei care a solicitat anul trecut alocaţie suplimentară pentru copii ar fi uitat să declare că deţine o maşină fabricată în 2007. Pentru că vehiculul este mai nou de 10 ani, omul trebuie să restituie cei peste 950 de lei pe care i-a încasat între timp.

Tot din cauza unei maşini mai noi de 10 ani, o femeie trebuie să restituie 4.000 de lei. Adică alocaţiile suplimentare încasate în ultimii trei ani pentru cei doi copii ai săi.

Primarii, cei care aprobă dosarele sociale, spun că trebuie să-i creadă pe oameni pe cuvânt atunci când declară că nu au maşini, conturi bancare sau mai multe locuinţe.

Nu am o bază de date comună. Ei nu le declară, celălalt de acolo nu-mi trimite mie să spunem o documentație de radiere sau înmatriculare a unui autovehicul pe numele respectiv”, spune Valentin Manea, primarul comunei Săucești, județul Bacău.

În ultimele două luni, inspectorii Agenției de Prestații Sociale Bacău au comparat declaraţiile cu baza de date a Registrului Auto. Au descoperit aproape 800 de familii care au primit ajutoare după ce au uitat să-şi declare maşinile.

Chiar dacă el e din Bacău și a avut o mașină înscrisă în Cluj, noi l-am găsit și acolo. Pe o perioadă a fost cu domiciluiul în Cluj și l-am găsit pe toată raza țării”, spune Teodor Agachi, referent superior AJPS Bacău.

Pentru a primi ajutoare sociale, oamenii depun o declaraţie pe propria răspundere privind veniturile şi proprietăţile. Conform legii, venitul pe membru de familiei nu trebuie să depăşească 786 de lei, nu au voie să deţină vehicule mai noi de 10 ani sau să aibă depozite bancare mai mari de 3.000 de lei.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cont bancar cu doi titulari. Ce se întâmplă dacă unul dintre ei moare
Digi FM
Theo Rose, imagini nemaivăzute din copilărie. Cum o ironiza unchiul ei la doar cinci ani: „Ce urâtă, ce...
Pro FM
Mădălina Ghenea, apariția incendiară pe care și Sofia Vergara a admirat-o. Topless, doar în pantaloni mulați...
Film Now
A făcut furori în anii '90, iar acum e transformată complet. Bridget Fonda, acuzată că a folosit Ozempic după...
Adevarul
De la ce părinte moștenesc copiii inteligența și cine le transmite trăsăturile emoționale și forța fizică
Newsweek
Ajutor de 533 lei la pensie acordat chiar înainte de Paște. Ministerul Muncii anunță cine ia banii
Digi FM
Ce frumoasă era mama Andreei Marin! Femeia a murit la numai 36 de ani, în brațele fiicei sale
Digi World
Gemeni identici, experiment inedit. Ce s-a întâmplat când unul a ales suplimente alimentare vegane, iar...
Digi Animal World
O poiană din Finlanda a devenit ring de lupte pentru doi urși. Imaginile cu uriașii blănoși sunt virale
Film Now
Christopher Schwarzenegger, de nerecunoscut după ce a slăbit. Fiul lui Arnold Schwarzenegger s-a luptat mulți...
UTV
Jason Momoa și iubita lui, Adria Arjona, apariție spectaculoasă pe covorul roșu. Cuplul a întors toate...